Sprawdź ofertę Sprawdź ofertę indywidualną

Drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej i cieplnej, a także stale zwyżkujące wymagania prawne (polskie i unijne), do których zastosować należy energochłonność budynku, zachęcają do poszukiwania rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia energii. Zwłaszcza na etapie budowy nowego domu lub zakupu już istniejącego, warto sprawdzić jego klasę energetyczną. Czym ona właściwie jest i co zrobić, aby podnieść standard energetyczny starszego domu?

Klasyfikacja energetyczna budynków – co to?

Klasa energetyczna budynku określa jego efektywność energetyczną – czyli maksymalną ilość energii, jaką budynek ten może zużyć w ciągu roku. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim im wyższe normy energetyczne spełnia dom, tym więcej zaoszczędzimy na jego ogrzewaniu. Łatwiej również będzie taki budynek sprzedać – ponieważ kolejni kupujący również zwrócą uwagę na koszty użytkowania domu. Ponadto w przypadku sprzedaży, świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne.

Podobnie jak sprzęt elektryczny, również budynki w Polsce od 2024 r. zostaną podzielone na klasy od A do G. Im bliżej A, tym wyższa klasa energetyczna mieszkania czy budynku, a co za tym idzie – tańsze jest jego utrzymanie.

Badanie Termowizyjne umożliwi ci wykrycie mostków cieplnych przed kupnem lub odbiorem nieruchomości od dewelopera.

Zadzwoń +48 530 105 398

Dom pasywny, dom energetyczny, dom tradycyjny – czym różnią się klasy energetyczne budynków różnych typów?

Biorąc pod uwagę normy energetyczne budynków, możemy podzielić nieruchomości na kilka typów. Domy tradycyjne, czyli budowane jeszcze w ubiegłym wieku, nie prezentują się w tym zestawieniu najlepiej – klasa energetyczna domu z pustaków i cegły, ogrzewanego piecem węglowym lub gazowym, bez odpowiedniego ocieplenia – nie pozwala na efektywne korzystanie z niego, w związku z występującymi poważnymi stratami ciepła.

Sprawdź oddziały TERMOCENT:

Warszawa | Wrocław | Kraków | Gdańsk | Łódź | Katowice | Lublin | Poznań | Toruń | Szczecin

Nowsze budynki – domy pasywne i energooszczędne, muszą spełniać polskie normy energetyczne. Oznacza się je standardem NF15 lub NF40. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli budujesz dom energooszczędny, normy zużycia energii są o wiele bardziej restrykcyjne, niż w starym budownictwie.

Standard NF40 oznacza właśnie dom energooszczędny. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju zaawansowanych technologii, takich jak np. wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła, dom energooszczędny zużywa do 70 kWh energii na rok, czyli o ok. 40 kWh mniej, niż dom tradycyjny.

Standard NF15 oznacza, że dom pasywny. Energooszczędność była jednym z głównych celów projektanta. Taki dom zużywa do 15 kWh energii rocznie – czyli zaledwie kilkanaście procent energii potrzebnej do zaopatrzenia domu tradycyjnego.

Klasa energetyczna budynków spełniających normę NF15 lub NF40 pozwala nie tylko na zaoszczędzenie energii i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne, ale także uprawnia do ubiegania się o dotację z budżetu państwa na etapie budowy.

Nowym pojęciem jest budynek plus energetyczny – czyli taki, który wytwarza więcej energii, niż zużywa. Aby projektować i stawiać budynki plus energetyczne, potrzeba nam więcej praktyki – pierwszy taki budynek powstał w Polsce w 2020 r.

Jak podnieść standard energetyczny budynku?

A co z budynkami już istniejącymi? Czy dobrze zaplanowany remont wystarczy, aby spełniona została wyższa norma energetyczna? Jest to możliwe, ale najpierw niezbędna będzie ocena cech energetycznych budynków. Dzięki niej dowiesz się, gdzie występują straty ciepła budynku i w jaki sposób najlepiej je zniwelować. Najszybciej i najpewniej takich informacji dostarczy badanie termowizyjne budynku.

Audyt energetyczny budynku od TERMOCENT umożliwi ci zlokalizowanie miejsc utrat ciepła przed wykonaniem remontu.

Do spełnienia standardu domu energetycznego niezbędne są dosyć poważne modyfikacje – przede wszystkim wentylacja z odzyskiem ciepła. Jeśli nie masz warunków technicznych ani możliwości finansowych na tak duży remont, warto przynajmniej zastanowić się nad efektywniejszym systemem grzewczym, ociepleniem budynku oraz likwidacją tzw. mostków cieplnych – czyli miejsc, przez które ciepło ucieka najszybciej. Do ich zdiagnozowania niezbędna jest termowizja. Warto również skorzystać z audytu energetycznego budynku, dzięki któremu poznasz inne metody zaoszczędzenia na energii – nawet tak proste, jak zmiana taryfy u dostawcy.