Sprawdź ofertę Sprawdź ofertę indywidualną

Termografia jest niezastąpiona w wielu branżach, szczególnie w budownictwie, energetyce, medycynie, przemyśle. Umożliwia rejestrację promieniowania cieplnego w paśmie średniej podczerwieni i na tej podstawie stworzenie obrazu termicznego, czyli termogramu. W praktyce pomiary termowizyjne usprawniają pracę. Pozwalają np. zlokalizować źródło defektu w budynku bez konieczności ingerencji w ściany. Umożliwiają również znaczne oszczędności. Łatwo można wykryć, w którym miejscu w budynku dochodzi do największych start ciepła i podjąć pracę mające na celu ich ograniczenie. Poza tym, termografia pozwala na przeprowadzenie audytu energetycznego i optymalizację kosztów związanych z energią cieplną. Metoda jest także wykorzystywana w medycynie – za jej pomocą można zlokalizować stany zapalne.

Miejscowe wychłodzenie spowodowane ubytkiem izolacji.
Miejscowe wychłodzenie spowodowane ubytkiem izolacji.

Pomiary termowizyjne charakteryzują się dużą dokładnością. Dzięki nim można skutecznie kontrolować poprawność działania instalacji centralnego ogrzewania i instalacji elektrycznej. Umożliwiają również sprawdzenie stanu stolarki okiennej, zlokalizowanie przyczyny tworzenia się grzybów i pleśni. Pozwalają na zweryfikowanie poziomu szczelności budynków. Poza tym, termografia jest pomocna w zakładach produkcyjnych. Za jej pomocą można sprawdzić stan instalacji elektrycznej przy standardowym obciążeniu i podjąć się ewentualnych napraw. To zwiększa bezpieczeństwo pracy i pozwala uchronić się przed pożarem spowodowanym wadliwą instalacją. Kamery termowizyjne są także wykorzystywane do oceny stanu urządzeń i sprawdzenia, czy poszczególne części nie są nadmiernie przegrzane. To pozwala na oszczędności związane z serwisem sprzętów.

Termografię zleć profesjonalistom

Kamery termowizyjne są dziś powszechnie dostępne. Można je łatwo nabyć, również na użytek prywatny. Nie sztuką jest jednak przeprowadzenie pomiarów i wykonanie zdjęć. Trzeba zrobić to w odpowiedni sposób, z zachowaniem właściwych reguł. Istotna jest także prawidłowa analiza wyników i interpretacja danych. Bez tego nie można wyciągnąć konstruktywnych wniosków. Nasza firma zna się na termografii. Wiemy, na co zwracać uwagę podczas pomiarów. Mamy profesjonalne urządzenia. Nasi pracownicy posiadają niezbędne uprawnienia i wykształcenie kierunkowe. Tym samym jesteśmy w stanie wykonywać badania zgodnie z normą ISO 18436-7:2008. Skontaktuj się z nami i zyskaj pewność, że wykonamy zadanie z należytą starannością.

Na termografię ma wpływ wiele czynników, m.in. promieniowanie atmosferyczne: wilgotność, zachmurzenie, temperatura powietrza. Stąd też kamery termowizyjnej należy używać w odpowiednich warunkach, a także w porach roku, gdzie temperatury są niższe – zimie, jesieni, wczesnej wiośnie. W wyjątkowych przypadkach pomiary termowizyjne wykonuje się także latem, ale jedynie przy zachowaniu odpowiedniej różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Optymalne warunki do przeprowadzenia badań termograficznych zachodzą wówczas, gdy różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną wynosi co najmniej 10 stopni. Dodatkowo, istotne są warunki atmosferyczne. Najlepiej, gdy pogoda umiarkowanie stabilna temperaturowo, a niebo zachmurzone (możliwe jest także badanie przy bezchmurnym niebie i znacznych zmianach temperatur w zależności od celu pomiaru i potrzeb Klienta).

Widoczne wychłodzenia spowodowane nieszczelnością wiatroizolacji
Widoczne wychłodzenia spowodowane nieszczelnością wiatroizolacji
Mostek termiczny niespełniający norm Warunków Technicznych
Mostek termiczny niespełniający norm Warunków Technicznych

Zapytaj o więcej:

Zadzwoń 530 105 398 lub napisz kontakt@termocent.com