Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu badań termowizyjnych oraz audytów energetycznych dla budynków mieszkalnych, lokali usługowych, budynków biurowych i obiektów przemysłowych. Swoją działalność rozpoczęliśmy kilka lat temu w Krakowie, ale obecnie świadczymy usługi na terenie całej Polski. Nasze biura znajdują się w rozpoznawalnych lokalizacjach w najbardziej prestiżowych miastach. Oferujemy kompleksowe pomiary kamerą termowizyjną wykonywane zgodnie z normą ISO 18436-7:2008.
Na czym polega diagnostyka termowizyjna
Diagnostyka termowizyjna to rozległy termin, pod którym kryją się różnego typu czynności związane z weryfikacją stanu obiektów, budynków, urządzeń, a nawet organizmów żywych, przy pomocy pomiaru ich temperatury, a także obserwacji rozkładu ciepłych i zimnych punktów. Aby przeprowadzić badanie termograficzne, trzeba dysponować zarówno zaawansowanym sprzętem, jak i rozległą wiedzą, która pozwoli na prawidłową interpretację otrzymanych wyników.
Doskonale znana jest termowizja w nieruchomościach oraz termowizja w przemyśle. W tym pierwszym przypadku chodzi o identyfikację punktów, przez które ciepło lub chłód „uciekają” z budynku. Umożliwia to podjęcie skutecznych kroków, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu (np. przeprowadzenie termomodernizacji, uszczelnienie otworów okiennych). Badania termograficzne są również powszechnie stosowane w przemyśle. Mogą one obniżyć koszty funkcjonowania firmy, a nawet zapobiec awarii czy wypadkowi – to właśnie dzięki termowizji widzimy, które elementy maszyn nagrzewają się zbyt szybko i zbyt mocno, możemy również wykryć wycieki płynów eksploatacyjnych czy miejsca przebić w instalacji elektrycznej.
Ogromne znaczenie ma również termografia w medycynie. To znacznie więcej, niż zwykły pomiar temperatury.
Diagnostyka termowizyjna – jak działa
Niezależnie od dziedziny, ogólna zasada wykonywania pomiaru jest podobna: na interesujący nas obiekt (czy to budynek, czy ludzkie ciało) kierujemy obiektyw kamery termowizyjnej. Wyniki prezentowane są w postaci termogramu – czyli specyficznego zdjęcia, na którym widoczny jest rozkład temperatur.
To, czy dane miejsce na termogramie zostanie przedstawione jako gorące, czy jako zimne, zależy od przyjętej normy i dopasowanej do niej skali. Oczywiście standardy ciepła znacznie różnią się dla maszyn pracujących na produkcji, dla budynków mieszkalnych i dla ludzkiego ciała.
Badanie termograficzne w medycynie może wykazać odchylenia od normy na poziomie ułamków stopni Celsjusza – nawet takie różnice mogą wskazywać na toczące się procesy chorobowe.
Badania termograficzne TERMOCENT
Termografia to metoda wykorzystywana w wielu branżach, przede wszystkim w budownictwie, przemyśle, energetyce i medycynie. Nasi specjaliści wykonają dla Państwa całkowicie bezinwazyjne badanie kamerą termowizyjną w sposób bezdotykowy z zachowaniem właściwych reguł. Termowizja znacznie ułatwia pracę i pozwala na oszczędności.
Dzięki inspekcjom termowizyjnym nasi eksperci mogą odnaleźć miejsca, skąd ucieka najwięcej ciepła. Ocena izolacji termicznej z zastosowaniem kamery termowizyjnej to praktyczna metoda umożliwiająca wykrycie różnego rodzaju wad i nieszczelności. Na podstawie weryfikacji obrazu termowizyjnego jesteśmy w stanie precyzyjnie określić źródło ewentualnych usterek czy wycieków, sprawdzić działanie instalacji grzewczej, odnaleźć przegrzewające się elementy sieci elektrycznej i wiele innych. Diagnozujemy także usterki w maszynach.
Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie również w biznesie. Z użyciem kamery termowizyjnej można przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny budynków przemysłowych. Pomiary kamerą termowizyjną są niezastąpione do wykazywania strat cieplnych na halach produkcyjnych oraz w magazynach. Takie problemy mogą być spowodowane m.in. złym stanem izolacji termicznej, nieszczelną stolarką okienną czy nieprawidłowym działaniem instalacji: grzewczych, wentylacyjnych i wodnych.
Zastosowania kamery termowizyjnej
Kompleksowy audyt energetyczny pozwoli inwestorowi w porę podjąć skuteczne działania mające na celu zoptymalizowanie zużycia energii, a tym samym ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Badania termowizyjne to prosty sposób na sprawdzenie działania urządzeń przemysłowych. Przy pomocy termowizji można wykryć, czy łożyska lub inne części maszyn nadmiernie się nie przegrzewają, a tym samym uniknąć poważnych kosztów związanych z serwisem sprzętu. Termowizja umożliwia także wykonanie testu szczelności powietrznej oraz wskazanie miejsc, które wymagają uszczelnienia.
Pomiary termowizyjne są również wykorzystywane w medycynie i weterynarii. To jedna z nielicznych w pełni nieinwazyjnych i całkowicie bezpiecznych metod diagnostycznych pozwalających wykryć stany zapalne.
Termowizja w medycynie nie jest wcale nowinką. Pierwsze kamery stosowane były przez lekarzy jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Współczesne urządzenia są oczywiście znacznie bardziej precyzyjne. Jednocześnie nie stanowią żadnego ryzyka dla badanej osoby – są bezpieczne dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży oraz pacjentów z licznymi schorzeniami i obniżoną odpornością. Stanowią również świetny sposób na badanie zwierząt. To kolejny przykład na to, jak postęp w jednej dziedzinie, wpływa na rozwój innej (termowizja – medycyna, weterynaria).
Termowizja w medycynie
Termografia, medycyna – co wspólnego mają z sobą te dwie pozornie dosyć odległe dziedziny? Okazuje się, że badanie termograficzne organizmu jest wyjątkowo skutecznym sposobem na diagnozowanie pewnych schorzeń, zwłaszcza toczących się w ciele stanów zapalnych.
Ludzkie ciało, podobnie jak inne istoty żywe, emituje promieniowanie podczerwone, niewidoczne gołym okiem. Kamera termowizyjna w medycynie rejestruje to promieniowanie i generuje obraz w postaci termogramu – czyli swoistego zdjęcia, na którym widoczny jest rozkład temperatur w badanym fragmencie tkanek. Jeszcze do niedawna badanie termowizyjne człowieka odgrywało tylko pomocniczą rolę w stosunku do innych badań obrazowych (np. tomografii czy RTG). Obecnie wzrastająca czułość kamer, które potrafią wykryć różnicę temperatur na poziomie poniżej 0,03K, pozwala na wykrywanie stanów zapalnych jeszcze zanim pacjent odczuje ich objawy somatyczne. Szczegółowe wizualizacje, jakie oferują obecnie badania termograficzne w medycynie, są szczególnie skuteczne w wykrywaniu chorób układu krążenia, układu nerwowego i nowotworów, pomagają wykrywać nieprawidłowości w obrębie kości, stawów i tkanek miękkich. Badanie termowizyjne organizmu można wykonać także post mortem, dzięki czemu można bardzo dokładnie oznaczyć czas zgonu.
TERMOCENT diagnostyka termowizyjna – podsumowanie
Termowizja to fascynująca i przyszłościowa dziedzina. Już dziś możemy z jej pomocą diagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu budynków, maszyn, a nawet naszych własnych ciał. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna a przez to ekonomiczna.
Zachęcamy do skorzystania z oferty badań termowizyjnych przeprowadzanych przez wykwalifikowanych specjalistów z TERMOCENT!
Zadzwoń do specjalisty: +48 530 105 398