Długotrwale zaparowane okna są sygnałem alarmującym – zdrowie mieszkańców może być zagrożone. Ponadnormowy poziom pary wodnej w powietrzu często ujawnia się przez zaparowane okna i jest powiązany ze zbyt wysoką zawartością innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek węgla – CO₂, trujący tlenek węgla – CO, Lotne Związki Organiczne (LZO), alergeny.
TERMOCENT pomoże Ci mieszkać tanio, zdrowo i przyjemnie.
Krzysiek ma problem z mokrymi narożnikami pakietów szybowych przez całe dnie, a nawet tygodnie, bez całkowitego wyschnięcia. Najprawdopodobniej Krzysiek w swoim lokalu ma nieprawidłowo funkcjonującą wentylację, spowodowaną zapewne brakiem wystarczającego napływu świeżego powietrza przez uszczelki okien i brakiem intensywnego wietrzenia przez ich otwieranie w ciągu dnia.
Zalecamy otwieranie okna na oścież na kilka–kilkanaście minut do skutku, tj. do wyschnięcia narożników, lub zapewnienie stałego napływu świeżego powietrza (np. przez nawiewniki). Jeśli zalecenie nie przynosi pożądanego skutku, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników TERMOCENT. W prawidłowo wentylowanym i ogrzewanym pomieszczeniu problem długotrwałej kondensacji pary wodnej w narożnikach pakietów szybowych nie powinien występować, szczególnie w temperaturach od 0 do 10 stopni Celsjusza.
Zadzwoń teraz! 530 105 398
Realizujemy zlecenia na terenie całego kraju, głównie: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Łódź.
Krótkotrwałe kondensowanie pary wodnej w narożnikach szyb może być spowodowane obniżeniem temperatury na zewnątrz. Jeśli wilgoć wysycha po kilku godzinach, to prawdopodobnie nie ma problemu z jakością okien czy wentylacją. Ciesz się z dobrej sytuacji swojego lokalu i przekaż nasz test sąsiadom!
Paweł ma problem z występowaniem czarnych wykwitów pleśni w narożnikach ścian. Systematycznie wentyluje pomieszczenia i rozszczelnia okna, jednak nie przynosi to żadnej poprawy i pleśń powraca także po jej usunięciu mechanicznym czy chemicznym. Ocena rzeczywistej przyczyny występowania problemu z tworzeniem się pleśni i grzybów u Pawła wymaga diagnostyki termowizyjnej parametrów technicznych przegród zewnętrznych lokalu, wykonanej przez TERMOCENT.
Należy pamiętać, że stałe przebywanie w środowisku źle wentylowanym lub dobrze wentylowanym z dużą zawartością zarodników pleśni i grzybów może powodować powikłania pulmonologiczne, lub onkologiczne, tj. alergie, stany zapalne i nowotwory. Często spotykanym powodem niechęci do wietrzenia jest błędnie interpretowana wilgotność względna (procent maksymalnej ilości pary wodnej, jaka może rozpuścić się w 1m³ powietrza w danej temperaturze).
Mało kto wie, że to samo wskazanie higrometru (wilgotność względna), przy różnych temperaturach otoczenia, oznacza inną, wyrażoną w gramach, zawartość gazowej postaci wody w powietrzu. Upraszczając: im temperatura otoczenia jest niższa, tym mniej pary wodnej może się maksymalnie rozpuścić w 1m³ powietrza. Opisane powyżej zjawisko fizyczne jest wyjaśnieniem, skąd na wychłodzonych obiektach pojawia się skroplona para wodna.
Opisz swój problem i wyślij go nam na kontakt@termocent.pl
Andrzej zauważył, że na jego oknach długotrwale kondensuje się para wodna. Jako rozwiązanie tego problemu zastosował powszechnie znane pochłaniacze wilgoci, w efekcie czego para wodna kondensuje się mniej intensywnie. Andrzej jest usatysfakcjonowany, ponieważ co jakiś czas pozbywa się pochłoniętej wody, a na oknach i narożnikach ścian kondensacja występuje rzadziej.
Według naszej wiedzy Andrzej faktycznie zmniejsza zawartość pary wodnej w powietrzu – a nie jest ona szkodliwa – pozostawiając w nadmiarze dwutlenek węgla: CO₂, tlenek węgla – CO, Lotne Związki Organiczne (LZO), alergeny i inne. Obecności tych szkodliwych i toksycznych w nadmiarze związków nie możemy sensorycznie ani organoleptycznie stwierdzić.
Natomiast nadmiar pary wodnej związanej z niedostatecznym wentylowaniem jest możliwy do stwierdzenia właśnie poprzez kondensację w narożnikach pakietów szybowych przy najczęściej spotykanych w naszych domach oknach. W związku z tym odradzamy stosowanie pochłaniaczy wilgoci zamiast intensywniejszego wentylowania pomieszczeń. Natomiast połączenie ich z poprawnym wentylowaniem nikomu nie zaszkodzi.