Sezon grzewczy to nie tylko płatności za ogrzewanie, ale także znaczne pogorszenie jakości powietrza, negatywnie oddziałujące na samopoczucie i zdrowie człowieka. Badania w budynku pod względem oceny jakości powietrza z uwagi na dyskomfort odczuwalny przez pracowników przebywających w pomieszczeniach wykonujemy w paru wariantach.
Dowiedz się, co daje badanie jakości powietrza!
Badanie jakości powietrza kojarzy się z zaawansowanymi badaniami, które dostarczają nam, mogłoby się wydawać, niepotrzebnych informacji standardowemu użytkownikowi. Czy tak jest naprawdę? Dlaczego użytkownicy domów jednorodzinnych powinni sprawdzić jakość powietrza, którym oddychają?
Od dłuższego czasu w Polsce, sezon grzewczy kojarzony jest nie tylko z płatnościami za ogrzewanie, ale także z pogorszeniem jakości powietrza. Zanieczyszczona atmosfera w domach, mieszkaniach, czy też biurowcach może powodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Należą do nich bóle głowy, suchość w gardle, problemy z drożnością górnych dróg oddechowych, zmniejszenie produktywności, a także łzawienie oczu. Raport smogowy dotyczy kilku reprezentatywnych dla miasta miejsc, a odpowiedź na pytanie, czy wiem czym oddycham w pomieszczeniach zamkniętych pozostaje w strefie domniemywań. Należy zastanowić się nad wdrożeniem ciągłego monitoringu powietrza wewnątrz budynku lub wyrywkowo kontrolować je w sezonie grzewczym.
Osoby posiadające w obrębie własnych budynków wentylację mechaniczną nie mogą czuć się w pełni bezpieczni. Bez okresowej kontroli, trudno stwierdzić, czy filtry powietrza właściwie pełnią swoją rolę oraz czy są wystarczające. Zamówienie diagnostyki powietrza wewnątrz budynku da nam informację o konieczności zakupu specjalnego oczyszczacza powietrza, czy montażu wydajniejszych filtrów. Niezależnie od wyniku analizy, jej przeprowadzenie pomoże uchronić nasze drogi oddechowe przed smogiem, a także budżety przed niepotrzebnymi wydatkami.
O jakości powietrza związanej ze smogiem mówią wyniki analiz stężeń pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10. Badania takie są relatywnie proste do przeprowadzenia. Natomiast korzyści z nich płynące mogą uchronić użytkowników budynków przed konsekwencjami przewlekłego wdychania powietrza zanieczyszczonego. Kontroli jakości powietrza dokonuje się mierząc także stężenie formaldehydu oraz lotnych związków organicznych (LZO, VOC), czy stężenia CO2 (dwutlenku węgla) i CO (tlenku węgla).
Zapytaj o więcej:
Zadzwoń 530 105 398 lub napisz kontakt@termocent.com
Cierpisz na bóle głowy, senność, nudności? Powodem tego może być zła jakość powietrza w Twoim mieszkaniu. Sprawdź, jakie badania jakości powietrza prowadzimy, które mogą pozwolić Tobie wyeliminować ten problem!
– Podstawowa kontrola jakości powietrza obejmuje badanie stężenia dwutlenku węgla CO2, tlenku węgla CO, temperatury i poziomu wilgotnościowe w wskazanych pomieszczeniach.
– Pomiar lotnych związków organicznych LZO i formaldehydu dla wybranych pomieszczeń. Związki te bardzo łatwo przechodzą w postać gazu lub pary. Następnie ulatniają się, a tym samym wraz z powietrzem przedostają się do płuc. Większość z nich zawiera związki rakotwórcze, podrażnia oczy, skórę, gardło, może powodować zawroty, a także bóle głowy.
– Pomiar wydajności wentylacji, a także badania mikrobiologicznego (mykologicznego). W takim badaniu określane są główne rodzaje i gatunki organizmów przyczyniających się do biokorozji z określeniem ich szkodliwości dla zdrowia człowieka, tkanki budowlanej a także dokumentacji.
– Kontrola stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Pyły te składają się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu. Mogą zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy też metale ciężkie. Mogą docierać one do górnych dróg oddechowych i płuc.
Bez wątpienia trzeba wiedzieć czym się oddycha we własnym domu. Badania jakości powietrza przeprowadzone przez ekspertów posłużą do podejmowania decyzji, czy możemy mieszkać we własnym domu bez obaw o zdrowie.