Sprawdź ofertę Sprawdź ofertę indywidualną

Odpowiedni poziom dźwięku w budynku jest niezmiernie istotnym kryterium, pozwalającym na komfortowe korzystanie z obiektu.

Analiza źródeł hałasu oraz dobór odpowiedniej izolacji akustycznej pozwala na osiągnięcie zadowalającego poziomu dźwięku wewnątrz budynku. Uwzględnienie w projekcie budynku parametrów akustycznych poprzez dobór odpowiednich materiałów i konstrukcji  stało się standardem dzisiejszej architektury.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przebiegają badania akustyczne zajrzyj do artykułu Badania akustyczne.

 

Czym jest izolacyjność akustyczna przegród budowlanych?

Mianem izolacyjności akustycznej określa się redukcję dźwięku, który przechodzi przez struktury budynku. Miara wskazuje, w jaki sposób konstrukcja budowlana izoluje pomieszczenie przed przedostawaniem się hałasów z otoczenia.

Mogą one rozchodzić się drogą powietrzną i pochodzić zarówno z wnętrza domu, jak i jego okolicy. To dźwięki powstałe ze sprzętów rtv, środków komunikacji, instalacji – windy, klimatyzacji, wentylacji, a także rozmów. Akustyka uderzeniowa związana jest z wytwarzaniem odgłosów przy chodzeniu, przesuwaniu mebli, sprzętów i głośnego upadania różnego rodzaju przedmiotów na podłogę.

 

Dlaczego izolacyjność akustyczna ma znaczenie?

Zdolność tłumienia dźwięków ma ogromne znaczenie. Izolacja akustyczna ścian, stropów, okien i drzwi jest ważna, ponieważ wpływa na komfort mieszkania. Użycie odpowiednich materiałów do wyciszenia pomieszczeń ogranicza przedostawanie się dźwięków. Hałas wpływa na codzienne samopoczucie mieszkańców budynku i osób w nim przebywających. Może przyczynić się do spadku koncentracji, zaburzeń i problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Przebywanie w miejscu, gdzie jest się długotrwale narażonym na hałas, wywołuje rozdrażnienie, przyczynia się do pogorszenia wydajności. Tego typu warunki podnoszą poziom kortyzolu we krwi, co może prowadzić do chorób ciśnieniowych, wrzodów i nerwicy. Według Światowej Organizacji Zdrowia 50 dB to dopuszczalna granica, przekroczenie tej normy jest groźne dla zdrowia. Izolacyjność pomieszczeń mieszkalnych powinna sprawiać, że docierające odgłosy nie będą wyższe niż 30 dB w nocy i 40 dB w dzień.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń pod nr: 530 105 398 lub napisz kontakt@termocent.com

 

Izolacyjność akustyczna ścian działowych

Stosowanie izolacji akustycznej obejmuje szereg elementów wchodzących w strukturę obiektu. W przypadku ścian działowych wartość wyżej wymienionego parametru wynosi 35dB. Odnosi się to do ścian nie zawierających drzwi oraz otworów. Skutecznym sposobem wyciszenia ścian działowych jest umieszczenie płyt z wełny skalnej lub samej wełny skalnej (jeśli pozwala na to konstrukcja ściany). Skuteczne wyciszenie ścian działowych pozwala na uniknięcie ekspozycji na dźwięk dochodzący z sąsiednich pomieszczeń lub mieszkań.

Źródłem hałasu mogą być fale akustyczne związane z rozmową, drgania przenoszone bezpośrednio przez ścianę lub połączenia i przegrody konstrukcyjne, a także nieprawidłowo wykonane instalacje. Badając izolacyjność akustyczną przegród, można zastosować rozwiązania, które zmniejszą poziom emitowanych dźwięków. Przydatne będą folie dźwiękoizolacyjne, na ścianach murowanych tynki tradycyjne. W przypadku konstrukcji szkieletowych dobrą opcją będzie zamontowanie dwóch warstw płyt. Duże pomieszczenia wyciszą odpowiednie wykończenia jak np. farba strukturalna, okładzina korkowa, tapeta, a także zaaranżowanie pokoju przy wykorzystaniu miękkich materiałów – zasłon, dywanów.

 

Izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych

Mieszkając przy ruchliwej ulicy, duży problem może stanowić hałas pochodzący od ruchu ulicznego. Aby uniknąć tego typu problemu, należy zadbać o odpowiedni poziom wyciszenia ścian zewnętrznych. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie ciężkich materiałów budowlanych. Materiały te dobrze tłumią i rozpraszają hałas. Ponadto, zastosowanie bloczków silikatowych pozwala na lepsze tłumienie dźwięku w porównaniu z bloczkami ceramicznymi. 

Domy zbudowane z cegły, czy kamienia o grubych ścianach mają dobrą izolację akustyczną. Beton komórkowy, pustaki i konstrukcje szkieletowe powinny być wzmocnione solidną warstwą wełny mineralnej. Między ściany szkieletowe a stropy montuje się przekładki akustyczne z wełny mineralnej lub taśm kauczukowych. Sprawdzają się też nowoczesne materiały o podwyższonym stopniu dżwiękochłonności.

 

Izolacyjność akustyczna stropów

Posiadając mieszkanie w budynku wielorodzinnym często można odczuć problemy związane z akustyką. Odgłosy dochodzące z sąsiadujących pięter mogą sprawiać duży dyskomfort i w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. W celu uniknięcia tego typu problemów, stropy oddzielające poszczególne mieszkania powinny cechować się odpowiednią izolacją akustyczną, która w sposób skuteczny będzie tłumić odgłosy pochodzące z wyższych kondygnacji.

Sposobem osiągniecia zadowalających paramentów akustycznych stropu jest m. in. stosowanie ok. 5-cio centymetrowej warstwy styropianu elastycznego lub wełny mineralnej. Ponadto, na etapie projektowania stropu należy w sposób maksymalny ograniczyć ilość występujących pustek powietrznych, które działają jak pudła rezonansowe, wzmacniając dźwięki.

 

Odpowiednia izolacyjność przegród budowlanych

Chęć zaoszczędzenia na materiałach i na czasie realizacji projektu, a także niskie wymagania dotyczące budowy domów jednorodzinnych, wpływają na to, że projektanci i wykonawcy nie zawsze przywiązują należytą wagę do kwestii izolacyjności akustycznej przegród budowlanych. Choć masywne stropy i ściany skutecznie tłumią dźwięki, lżejsze produkty o odpowiedniej strukturze równie dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem hałasu. Materiały o porowatej lub włóknistej strukturze, kanałowej budowie lub te specjalistycznie ukształtowane czy perforowane, a także elastyczne pomogą wyciszyć pomieszczenia.

Izolacyjność akustyczna ścian, stropów i przegród budowlanych jak okna czy drzwi, powinna być badana na etapie budowy, kupna nowego domu, czy w formie kontrolnej podczas prac budowlanych i sprawdzania stanu budynku. Dzięki kontroli zyskuje się pewność, że użyte materiały spełnią swoją funkcję i zabezpieczą pomieszczenia przed przedostawaniem się dźwięków. Nabycie mieszkania, które jest źle zabezpieczone przed hałasem, może wiązać się ze sporymi dodatkowymi nakładami finansowymi związanymi z wyciszeniem lokum.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń pod nr: 530 105 398 lub napisz kontakt@termocent.com

 

Pomiary akustyczne przegród budowlanych

Wykonanie przemyślanego projektu budynku oraz zastosowanie materiałów budowlanych o wysokim poziomie oporu akustycznego nie gwarantuje  uzyskania zadowalającego poziomu dźwięku.

Aby uzyskać pewność, należy wykonać niezbędne badania, które pozwolą jednoznacznie określić opór akustyczny przegród budowlanych. Firma TERMOCENT dzięki zastosowaniu urządzeń pomiarowych najwyższej jakości oraz wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów oferuje swoim klientom wykonanie badań izolacji akustycznej przegród.

Badanie wykonane przez naszą firmę pozwoli na zlokalizowanie problemu oraz znacznie ułatwi zaplanowanie działań modernizacyjnych. Sięgnij po swój komfort życia już dziś!