Najczęściej zadawane pytania
Badanie polega na sprawdzeniu szczelności przegród i ich połączeń – okien, ścian, drzwi, dachu. Wymiana powietrza przez kanały wentylacyjne czy kominy jest naturalna i pożądana, dlatego nie bierzemy jej pod uwagę – na czas badania zaklejamy wszystkie otwory tego typu. Po przygotowaniu obiektu montowane są drzwi nawiewne w drzwiach zewnętrznych – rama o wymiarach do 100 cm x 200 cm z wentylatorem nawiewającym lub wyciągającym powietrze z budynku. Dążymy do uzyskania różnicy ciśnienia powietrza na zewnątrz i wewnątrz o wysokości 50 Pa. W takich warunkach obliczamy ile powietrza zostanie wyciągnięte przez nieszczelności w jednostce godziny.
Wentylator powoduje ruch powietrza który może rozdmuchać popiół i pyły w mieszkaniu, dlatego należy go wcześniej w miarę możliwości usunąć.
Już podstawowa usługa w standardzie TERMOCENT jaką jest Przegląd Termowizyjny dostarcza kompleksową ocenę istotnych parametrów mających wpływ na komfort cieplno - wilgotnościowy użytkowników. Oceniamy m.in. poziom strat ciepła przez poszczególne przegrody zewnętrzne – ściany, okna i dach. Określamy ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni w newralgicznych punktach. Kontrolujemy szczelność połączeń przegród. Sprawdzamy jakość wykonania i montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Wszystkie istotne informacje porównywane są do wymagań warunków technicznych (Rozporządzeń, Norm itp.). Dzięki temu lokalizowane są faktycznie występujące defekty lub nadmierne straty ciepła.
W celu zwiększenia dokładności pomiarów niezbędne jest wcześniejsze, odpowiednie przygotowanie obiektu.
Na 4 godziny przed pomiarem nie należy otwierać okien na oścież i uchylnie. Okna mogą zostać rozszczelnione, a nawiewniki okienne (jeżeli dotyczy) otwarte, aby ocenić ich sprawność (nie należy ich zaklejać!).
Istotne jest także ustawienie termostatów w stałym położeniu „2”, lecz nie więcej niż „3” lub ustawienie automatyki instalacji CO (centralnego ogrzewania) na jedną stałą temperaturę z przedziału od 19 do 23 stopni Celsjusza na 24 godziny przed pomiarem. W pomieszczeniu nie powinno być więcej niż 23 stopnie Celsjusza i najlepiej nie mniej niż 19 stopni Celsjusza. Na około 2 godziny przed warto zmniejszyć nastawienie grzejników, aby zdążyły się wychłodzić i nie powodowały miejscowego rozgrzania przedmiotów oraz okien nad nimi i w bezpośrednim sąsiedztwie.
Dodatkowo, jeżeli badanie ma dotyczyć montażu okien, to na co najmniej 8h przed badaniem konieczne jest odsunięcie zasłon, firanek, żaluzji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz zdjęcie wszystkich przedmiotów z parapetów. Jeśli badaniu ma zostać poddana ściana(y) lub narożnik(i) to w miarę możliwości należy odsunąć (na co najmniej 40 cm) meble i przedmioty, zachowując jednocześnie umiar, ponieważ nie jest konieczne odsłonięcie całej ściany – wystarczy jedynie fragment."