Sprawdź ofertę Sprawdź ofertę indywidualną

Ochroń przed alergią i innymi chorobami siebie i najbliższych

Dzięki kontroli termowizyjnej, przy jednoczesnym pomiarze wilgotności, można wskazać, czy mogą wystąpić problemy z tworzeniem się grzybów i pleśni. Termografia wskazuje, czy źródłem powstawania grzybów i pleśni jest sposób użytkowania pomieszczenia, czy błędy wykonawcze lub projektowe przegród zewnętrznych.

Diagnostyka przyczyn występowania grzybów i pleśni

Czy masz problem z ciągłym kaszlem i alergiami? Czujesz zimno w narożnikach domów? A może już tworzą się zawilgocenia na ścianach? Dowiedz się, dlaczego problem grzybów może pojawić się, zanim Ty jeszcze zdążysz go zauważyć.

Określenie grzyby (fungi) odnosi się do całego królestwa liczącego około 1 miliona różnych gatunków zamieszkujących cały glob. Jedną z podkategorii fungów są grzyby saprofityczne, czyli takie które odżywiają się martwymi szczątkami organicznymi. Potocznie zwykło się je nazywać pleśniami (również ze względu na to, że ich kolonie przybierają kształt różnokolorowych nalotów).

Jak powstaje pleśń?


Należy mieć na uwadze, że większość gatunków fungów stanowią organizmy mikroskopijnych rozmiarów niedostrzegalne przez ludzkie oko, dlatego warto oszacować ryzyko ich występowania dzięki badaniu termowizyjnemu, nawet jeśli nie są one jeszcze widocznym problemem. Grzyby pod względem zdolności do zajmowania nowych siedlisk są organizmami niezwykle agresywnymi, szczególnie jak chodzi o pomieszczenia zamknięte. Ekspansja postępuję bardzo szybko przy dogodnych warunkach środowiskowych (zła wentylacja, duża wilgotność powietrza, wysokie i umiarkowane temperatury).

Zdjęcie termowizyjne narożnika w którym występują grzyby
Zdjęcie termowizyjne narożnika w którym występują grzyby, Warszawa

Do pomieszczeń najbardziej zagrożonych wykwitami grzybów zaliczamy pomieszczenia o największej wilgotności/najniższej temperaturze: kuchnie, łazienki, pralnie, piwnice, a także inne źle wentylowane przestrzenie zamknięte.  W największej części wszystkich przypadków wykwit grzyba jest manifestacją złych warunków termiczno-wilgotnościowych panujących w mieszkaniu. W każdym pomieszczeniu, w którym pojawia się grzyb na ścianach, zaleca się kontrole termowizyjną realizowaną w standardzie TERMOCNET.  Bywa tak, że przyczyna wystąpienia warunków sprzyjających rozwojowi pleśni może być dalece różna od samego sposobu użytkowania lokalu i tkwić w wadach wykonawczych.  Stąd też bierze się zalecenie TERMOCENT by obligatoryjnie kontrolować wszystkie nowe lokale przed ich zakupem.

W przypadku wystąpienia wykwitów pleśni należy je niezwłocznie usuwać, gdyż obecność nadmiernej ilości zarodników grzybów w powietrzu może powodować choroby alergiczne, płuc oraz skóry!

Zapytaj o więcej:

Zadzwoń 530 105 398 lub napisz kontakt@termocent.com