Sprawdź ofertę Sprawdź ofertę indywidualną

W dzisiejszych czasach nie wystarczy, by budynek był energooszczędny. Nowoczesne obiekty muszą spełniać normy, wpisując się we współczesne standardy zrównoważonego rozwoju, które obejmują wpływ budynku na zdrowie i samopoczucie jego użytkowników. Dlatego coraz większą popularność zdobywają certyfikacje Well i FitWel.

Well i Fitwel – co to jest?

Certyfikat Well jest to międzynarodowy standard opracowany przez International WELL Building Institute (IWBI), skupiający się na wpływie środowiska wewnętrznego budynków na zdrowie ludzi.

Certyfikat Fitwel również ocenia zdrowie i dobrostan osób przebywających w obiektach. Jest to system, który promuje projektowanie przestrzeni wspierających zdrowy styl życia. Został opracowany przez Center for Active Design.

WELL i Fitwel odpowiadają na rosnące wymagania rynku dotyczące tworzenia przestrzeni wspierających zdrowy styl życia. Oba systemy wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju i mogą stanowić wsparcie w realizacji celów ESG firm i inwestorów. Co ma duże znaczenie – stanowi mierzalne potwierdzenie tego, że firma podejmuje realne działania na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i jest odpowiedzialna społecznie.

Do czego służy certyfikacja Fitwel i WELL?

Certyfikat Well i FitWel analizują czynniki wpływające bezpośrednio na użytkowników budynków. Są odpowiedzią na rosnące oczekiwania wobec przestrzeni biurowych i użytkowych. Certyfikacje skupiają się na człowieku, jego dobrostanie, oceniając rozwiązania, które są prozdrowotne i oddziałujące na równowagę wewnętrzną osób przebywających w nowoczesnych przestrzeniach.

Napisz e-mail na biuro@termocent.com

Fitwel i WELL – wytyczne

Aby uzyskać certyfikat, budynek musi spełniać konkretne wymagania określone w ramach jasno zdefiniowanych kategorii. Każdy z tych standardów opiera się na zestawie kryteriów.

Certyfikacja Fitwel obejmuje 12 grup i przeszło 60 zagadnień, wśród nich jest m.in. bezpieczeństwo, udogodnienia dla niepełnosprawnych, bliskość komunikacji publicznej, promowanie aktywności fizycznej, zdrowego żywienia, dbanie o komfort psychiczny, zielona infrastruktura i kształtowanie zdrowych nawyków.

W przypadku certyfikatu Well jest to:

  • powietrze – ocenia się m.in. skuteczność systemu filtracji, wentylacji, nawilżania powietrza,
  • woda – premiuje się budynki, w których jest dostęp do czystej, zdrowej wody pitnej – m.in. poprzez zastosowanie systemów filtracji i monitorowania jej jakości,
  • odżywianie – pozytywną punktację otrzymują miejsca, gdzie promowane są dobrze zbilansowane posiłki, np. zakłady pracy, w których jest dostęp do zdrowego jedzenia,
  • światło – ocenie podlega jakość oświetlenia w budynku – zarówno sztucznego, jak i naturalnego,
  • ruch – promowana jest aktywność fizyczna, zagospodarowane są miejsca do ćwiczeń,
  • komfort termiczny – oceniane są warunki termiczne, brak przeciągów, odpowiednia temperatura zarówno latem, jak i zimą,
  • dźwięk – doceniane są rozwiązania ograniczające hałas,
  • materiały – punktowane są budynki, w których zastosowano zdrowe, nietoksyczne materiały budowlane i wykończeniowe,
  • umysł – Certyfikacja WELL kładzie duży nacisk na dobrostan użytkowników. Punktacje zdobywa się za m.in. obecność roślinności we wnętrzach, strefy relaksu i regeneracji, a także elementy wspierające redukcję stresu, jak np. odpowiednie kolory wnętrz.
  • innowacja – punkty można uzyskać również za autorskie rozwiązania, innowacyjne pomysły, które przyczyniają się do poprawy warunków w obiekcie.

Zadzwoń: +48 530 105 398

Proces certyfikacji WELL i Fitwel

Certyfikacja WELL wymaga współpracy inwestora, konsultanta, projektantów, i wykonawcy, dlatego najlepiej rozpocząć ją już na etapie planowania inwestycji. Jej proces obejmuje:

  1. Rejestrację budynku w systemie online.
  2. Współpracę z certyfikowanym konsultantem, który wspiera wdrożenie wytycznych.
  3. Zebranie i weryfikację dokumentacji – ocenę spełnienia wymagań.
  4. Audyt na miejscu – pomiary (np. sprawdzanie jakości powietrza, wody – pobór próbek, czy temperatury.
  5. Raport końcowy i przyznanie certyfikatu WELL.

Recertyfikacja konieczna jest co 3 lata.

W przypadku Certyfikatu Fitwel proces weryfikacji nie wymaga audytu na miejscu, co czyni go szybszym i bardziej dostępnym. W skrócie obejmuje:

  1. Rejestrację w systemie Fitwel i wybór odpowiedniego arkusza ocen dostosowanego do typu budynku.
  2. Wstępną ocenę.
  3. Sporządzenie dokumentacji i złożenie do weryfikacji przez Center for Active Design.
  4. Przyznanie certyfikatu na podstawie uzyskanej liczby punktów (minimum 90 ze 140).

Certyfikat WELL vs. Fitwel – korzyści

Wdrożenie certyfikacji WELL oraz Fitwel jest korzystne dla właścicieli budynków – zwiększa się wartość nieruchomości i jej konkurencyjność. Spełnianie standardów poprawia jakość życia użytkowników, wspiera ich zdrowie i komfort. Również w przypadku firm zastosowanie się do wytycznych certyfikatu tworzy przyjaźniejsze środowisko pracy, dzięki czemu wzrasta wydajność pracowników. Organizacja wzmacnia swój pozytywny wizerunek i zyskuje w oczach klientów oraz kontrahentów.

 


Adres: Warszawa, ul. Mokotowska 1

Godziny pracy: 07:00 – 21:00

Numer telefonu: +48 530 105 398

Adres do korespondencji: ul. Smoluchowskiego 6/1, 30-069 Kraków