Sprawdź ofertę Sprawdź ofertę indywidualną

Wśród proekologicznych rozwiązań, zwiększających dodatkowo wartość budynków, coraz większą popularnością cieszy się w Polsce certyfikat BREEAM. Co to jest, jak się o niego ubiegać i jakie korzyści wynikają z jego posiadania?

BREEAM – co to jest?

BREEAM to skrót od Building Research Establishment Environmental Assessment Method. BREEAM po polsku oznacza metodę oceny oddziaływania budynku na środowisko naturalne. W Europie certyfikacja BREEAM stanowi jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności. Istotny jest wpływ wywierany zarówno w toku użytkowania całego budynku, jak i w samym procesie inwestycyjnym. Dodatkowo system BREEAM pozwala na zweryfikowanie, jak dalece komfortowy dla użytkowników jest dany budynek — stanowi zatem sposób na połączenie interesów ludzi z potrzebami środowiska naturalnego.

Choć w Polsce nadal niewielu inwestorów decyduje się ubiegać o BREEAM, certyfikat nie jest wcale nowością. Wprowadzony został w Wielkiej Brytanii już w 1990 r. na wniosek tamtejszej organizacji BRE (Building Research Establishment), zajmującej się nauką o budownictwie.

Napisz e-mail na biuro@termocent.com

Do czego służy certyfikacja BREEAM?

Ze względu na swoją uniwersalność, certyfikat BREEAM jest obecnie jednym z najważniejszych na świecie certyfikatów w branży budowlanej. Największą zaletą, a jednocześnie źródłem sukcesu certyfikatu BREEAM, jest fakt, że można ubiegać się o niego niezależnie od zmiennych, takich jak klimat, lokalizacja budynku czy uregulowania prawne obowiązujące na terenie danego kraju.

Jeśli chodzi o certyfikat BREEAM, wytyczne obejmują wiele obszarów i kryteriów. Im więcej z nich zostanie spełnione, tym bardziej zrównoważony jest budynek. W ten sposób dzięki certyfikacji BREEAM wyznacza się ogólnoświatowe standardy budownictwa ekologicznego i przyjaznego użytkownikom. Nawet jednak jeśli inwestor wie, że budowa nie trafi w stawiane przez certyfikat BREEAM wymagania, nadal może stosować wytyczne jako wskazówki, co należałoby ulepszyć i w którą stronę należy pójść, aby budować na światowym poziomie. Nie ulega też wątpliwości, że posiadanie certyfikatu automatycznie zwiększa wartość budynku – i już choćby z tego czysto pragmatycznego powodu warto się o niego ubiegać.

BREEAM – wytyczne

W przypadku systemów, takich jak BREEAM, certyfikacja wymaga spełnienia ściśle określonych kryteriów. Budynki oceniane są w 10 kategoriach:

  1. zarządzanie projektem inwestycyjnym i procesem budowy,
  2. energooszczędność materiałów,
  3. komfort użytkowania,
  4. zużycie energii,
  5. lokalizacja budynku, w tym odległość od infrastruktury komunikacji publicznej,
  6. zarządzanie odpadami,
  7. gospodarka wodno-ściekowa,
  8. dbałość o teren wokół budynku,
  9. sposoby dążące do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń,
  10. innowacyjność.

Poszczególne kryteria mają różną wagę, dlatego proces oceny jest bardzo złożony. W zależności od ostatecznej punktacji certyfikat może być przyznany z różnymi ocenami:

  • od 85%: BREEAM Outstanding – dla liderów ekologii
  • 75-84%: BREEAM Excellent – dla doskonale zaprojektowanych budynków
  • 55-74%: BREEAM Very Good – dla bardzo dobrych projektów
  • 45-54%: BREEAM Good – dla rzetelnie wykonanych inwestycji
  • 30-44%: BREEAM Pass – dla budynków spełniających minimum kryteriów

Inwestycja, która uzyskała poniżej 30% punktów, nie otrzyma certyfikatu.

Proces certyfikacji BREEAM

Firma ubiegająca się o certyfikat BREEAM zostaje oddana pod opiekę konsultanta posiadającego uprawnienia do analizowania projektów pod względem ich zgodności z wytycznymi. To on dokona weryfikacji dokumentów, korzystając z zaawansowanych programów i algorytmów. Jeśli budynek pozostaje na etapie budowy, wyniki konsultacji będą stanowiły wskazówki dla inwestora i wykonawców projektu.
Jeśli wytyczne zostaną spełnione, budynek otrzyma certyfikację na poziomie, na który wskazuje uzyskana przez niego punktacja. Jeżeli potrzebujesz badań do procesu certyfikacji BREEAM, możesz je wykonać z TERMOCENT. Firma wykonuje badania akustyczne, badania szczelności powietrznej, badania jakości powietrza i inne.

Zadzwoń: +48 530 105 398

Certyfikat BREEAM – korzyści

Fakt posiadania certyfikatu BREEAM przez budynek jest korzystny zarówno dla inwestora, jak i dla użytkowników nieruchomości. Budynek taki automatycznie zyskuje większą wartość na rynku, można zatem korzystnie go sprzedać czy wynajmować.

Użytkownicy budynku mogą natomiast cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną i cieplną (a nawet całkowitym uniezależnieniem się od dostaw sieciowych). Często w budynkach posiadających certyfikat BREEAM stosuje się wygodne rozwiązania z zakresu smart home, podnoszące komfort użytkowania. Wreszcie beneficjentem jest środowisko naturalne, a więc pośrednio również ludzie.

 


Adres: Warszawa, ul. Mokotowska 1

Godziny pracy: 07:00 – 21:00

Numer telefonu: +48 530 105 398

Adres do korespondencji: ul. Smoluchowskiego 6/1, 30-069 Kraków