Rosnące ceny energii oraz postępujące zanieczyszczenie środowiska wymagają podejmowania zdecydowanych, skoordynowanych działań. Na poziomie projektowania i budowy budynku dowodem troski o naturę, jak również o użytkowników nieruchomości, jest certyfikat LEED. Jak można go zdobyć?
Skrót LEED (od ang. Leadership in Energy and Environmental Design) można po polsku rozwinąć jako lider w projektowaniu energetycznym i środowiskowym. A sam certyfikat LEED – co to jest? System LEED to wielokryterialna ocena budynków, dzięki któremu możliwe jest wykazanie, które z nieruchomości wywierają jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. LEED system został wprowadzony przez amerykańską organizację non-profit U.S. Green Building Council (USGBC), promującą zrównoważony rozwój w projektowaniu, budowaniu i eksploatacji budynków.
Certyfikacja LEED obejmuje szeroki zestaw kryteriów, zgodnie z którymi oceniane są budynki oraz całe osiedla. Pierwszy certyfikat LEED w Polsce przyznano w 2009 r. Obecnie w kraju obecnych jest już 246 budowli spełniających surowe wymagania. Na świecie takich nieruchomości jest ponad 105 tys., a specjaliści, którzy mogą przyznawać certyfikaty LEED, działają w 185 krajach na całym świecie.
Napisz e-mail na biuro@termocent.com
Certyfikacja budynków LEED powstała w celu promowania zrównoważonych, zielonych inwestycji budowlanych. Z jednej strony stawiane przez certyfikat LEED wymagania zachęcają deweloperów, generalnych wykonawców oraz inwestorów do dokładania starań w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu zrównoważenia. Jest to także ważna informacja dla potencjalnych kupców czy użytkowników takich budynków. Podmiot odpowiedzialny za projekt i wykonanie budowli zyskuje renomę i szacunek, natomiast ci, którzy z niego korzystają, mają poczucie przyczyniania się do działań proekologicznych.
W szerszym, środowiskowym kontekście, LEED certyfikat ma przynieść ulgę naturze. Posiadające certyfikat LEED budynki są energooszczędne i wodooszczędne, niejednokrotnie wykazują się również ograniczonym wpływem na środowisko pod innymi względami (np. niższa emisja hałasu dzięki zastosowaniu materiałów o wysokiej izolacyjności akustycznej, mniejsze zanieczyszczenie nocnego nieba światłem na skutek zaimplementowanych rozwiązań – można ją sprawdzić za pomocą badania hałasu).
Posiadanie certyfikatu LEED to spore wyróżnienie, zatem nietrudno się domyślić, że LEED certyfikacja jest niełatwym procesem. Budynki (również na etapie powstawania), oceniane są w siedmiu obszarach:
W każdej z kategorii trzeba spełnić pewne minimum, aby ubiegać się o certyfikat. W toku oceny przyznawane są kredyty. W sumie można ich zdobyć 110, z czego 100 stanowią punkty podstawowe, a 10 punkty dodatkowe – za innowacje. Ich suma określa ostateczny poziom certyfikatu:
Poniżej 40 punktów certyfikat nie zostaje przyznany.
Zadzwoń: +48 530 105 398
Drogę do uzyskania certyfikatu LEED podzielić można na 5 kroków:
Jako system holistyczny, LEED przynosi korzyści każdemu: inwestorowi, wykonawcy oraz użytkownikowi, jak również naturze. Budynek cechuje się niższymi kosztami eksploatacji i ograniczonym wpływem na środowisko, za którymi idą dalsze udogodnienia dla mieszkańców czy użytkowników.
Jednocześnie wzrasta wartość rynkowa nieruchomości, co przekłada się na sprzedaż z większym zyskiem czy wyższe dochody z wynajmu, ale także na prestiż i zaufanie społeczne. Zielone rozwiązania często bywają jednym z kryteriów przetargów czy wyboru kontrahenta.
Adres: Warszawa, ul. Mokotowska 1
Godziny pracy: 07:00 – 21:00
Numer telefonu: +48 530 105 398
Adres do korespondencji: ul. Smoluchowskiego 6/1, 30-069 Kraków